FBC mPizza

Návštěvnost: 59
Dnes: 27

Pruh

O kině

Pardubické letní kino Pernštejn si už na začátku své existence před více než 11 lety stanovilo za cíl být trochu jiným letním kinem, než je řada podobně koncipovaných podniků po celé České republice. Jeho organizátoři se v prvé řadě rozhodli klást velký důraz na dramaturgii a nejít cestou hraní notoricky známých titulů, řazených do programu bez jakýchkoliv souvislostí. Rozhodli se nabídnout divákům mnohem více – jakéhosi průvodce děním ve světě kinematografie, aby si mohli každoročně vytvořit ucelený obrázek o historii a vývoji filmu a zároveň nahlédnout pod pokličku jeho přípravy a výroby. Proto organizátoři Pardubického letního kina Pernštejn každoročně připravují pro diváky koncepčně ucelený program, který obsahuje jak nejžhavější novinky z tuzemské i světové kinematografie, tak oceňované tituly dokumentární i tzv. artové. Diváci tak dostávají komplexní obraz o vývoji filmu v horizontu několika let a letní kino v Pardubicích se tak stává každoroční prázdninovou filmovou školou a nenásilně plní i edukativní funkci. Všechny promítané filmy jsou pro usnadnění orientace rozděleny do speciálních programových řad (pro rodiny s dětmi, pro milovníky sci-fi a fantasy, fanoušky dokumentů atd.), organizátoři letního kina Pernštejn spolupracují se silnými producentskými společnostmi (HBO), které dodávají do Pardubic to nejlepší ze své aktuální produkce, a nadto vše zvou na premiéry nejzajímavějších titulů delegace jejich tvůrců, s nimiž se mohou diváci osobně seznámit a prostřednictvím besed zjistit, jak jednotlivé filmy vznikaly a co bylo na jejich přípravě nejtěžší. Filmaři si pro tento bezprostřední kontakt s diváky Pardubické letní kino Pernštejn velmi oblíbili, což dokazuje namátkový výčet nejslavnějších jmen, někteří dokonce jezdí do Pardubic opakovaně, např. režiséři Juraj Herz, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Filip Renč, Zdeněk Troška, Irena Pavlásková, Olga Špátová, Miloslav Šmídmajer, Zdeněk Zelenka či česko-americký scénárista a spisovatel Jan Chicago Novák.

Dalším významným rozdílem, kterým se Pardubické letní kino Pernštejn odlišuje od ostatních letních kin v republice, je fakt, že veškeré projekce (včetně premiér s delegacemi tvůrců) jsou zdarma. Skutečnost, že je kino dostupné pro všechny sociální vrstvy obyvatel napříč věkovým spektrem, z něj činí nejen východočeský letní kulturní fenomén.

Velkou roli v Pardubickém letním kině Pernštejn hraje i produkční zázemí. Diváci se mohou těšit na nadstandardní ozvučení i nové projekční plátno a špičková je také úroveň gastroservisu. Divákům je vždy k dispozici několik barů s nápoji a občerstvením všeho druhu, velmi vyhledávanou novinkou se stala služba tzv. virtuálního číšníka, kdy si lze veškeré občerstvení předem objednávat a je divákům přineseno přímo na jejich místo.

Záštitu nad každým z posledních čtyř ročníků Pardubického letního kina Pernštejn převzalo Ministerstvo kultury České republiky. Ocenilo tak jeho dlouhodobý význam a kulturní přínos. Pardubické letní kino se tak opakovaně zařadilo mezi nejvýznamnější kulturní projekty České republiky. Vedle Grand festivalu smíchu jde vůbec o jedinou kulturní akci na Pardubicku, které se podobné prestiže dostalo. Pardubické letní kino je od roku 2006 pořádáno za významné podpory Statutárního města Pardubice. Zastupitelstvo města Pardubic zařadilo v roce 2015 Pardubické letní kina do programu „Pardubičtí tahouni“, který prezentuje to nejlepší, co východočeská metropole na poli kultury nabízí.